Jak pečovat o řezané květiny?

Všichni známe ten pocit, když si domů přineseme květiny a nemůžeme se jejich krásy vynadívat. Zútulňují naše domovy. 

Přejeme si, aby naše domovy zkrášlovaly, co nejdéle.

Ale co dělat, aby květiny zůstaly co nejdéle krásné a čerstvé? Máme pro vás pár základních rad.

Seřízněte stonek 

Ještě než květinu vložíte do vázy, seřízněte stonek šikmo v úhlu 45 stupňů. Doporučuje se řez pod vodou, aby se k řezu nedostal vzduch a rostlina tak mohla lépe nasát vodu.

Stonky se musí očistit

Odstraňte listy ve spodní části rostliny, listy skryté ve váze zahnívají! Zbytečně se tak zkrátí jejich životnost. Pokud se rostlina neočistí, voda se zkalí a začne zapáchat.

jak-pecovat-o-rezane-kvetiny.jpg

Vyměňujte vodu

Vodu měňte ideálně obden, to znamená, že bakterie se ve vodě nestačí rozmnožit. Čerstvost květů si zajistíte dalším šikmým řezem, aby květy mohly bez problémů vodu nasát. Jedním z nejčastějších důvodů proč květiny začínají uhnívat je, že květinám neměníme vodu pravidelně.

Kam květina rozhodně nepatří!

O tom, jak dlouho květina bude svěží, rozhoduje i umístění vázy. Květiny nepatří do mrazu, na přímé slunce nebo do průvanu. Vyvarujte se také umístění u ústředního topení a jiných zdrojů tepla.

Rady, které by vás možná nenapadly?
 
Neumisťujte květiny blízko ovoce!

Není dobré uchovávat řezané květiny v blízkosti ovoce, protože ze zrajícího ovoce se uvolňuje uhlovodík etylen a ten výrazně zkracuje životnost květin.

U květin nekuřte!

Kouř z cigaret květinám zaručeně neprosívá.
 
Každá květina snese jiný poměr vody

I když toto pravidlo je často opomíjené, je neméně důležité v péči o řezané květiny.

jak-pecovat-o-rezane-kvetiny-tulipany.jp

My se zaměříme na tulipány a růže:

Tulipánům raději méně vody

Tulipány jsou květiny rané, odolné vůči mrazíkům, to znamená, že jim zima a chlad  vyhovuje. Tulipány mají rády hodně studenou vodu a mají rády i led. Pozor, ale na množství vody! Tulipány nemají rády velké množství vody, ideální je hladina vody okolo 4 cm. Pokud mají vody hodně, vytáhnou se do výšky a rychle opadají.
 
Růže a moře vody

Růže ocení teplé a suché prostředí. Ideálně je seřezávejte šikmým řezem každý den a vždy nalijte čerstvou vodu. Růže na rozdíl od tulipánů potřebují vody až hodně, do 3/4 jejich stonků. Pokud mají vody málo, nedokážou ji nasát až do květů a uvadají.

Pokud máte květinu v aranžovací hmotě, aranžovací hmota musí být stále vlhká. Pokud hmota vyschne, květiny nemají přísun vody a začínají uvadat. Proto bychom měli aranžovací hmotu udržovat stále vlhkou.