Růže nejen jako symbol sv. Valentýna

Růže už od nepaměti jsou spojovány s láskou a krásou. Vzhledem k tomu, že den svátého Valentýna se stal oblíbeným svátkem lásky. 

Nebylo žádným překvapením, že se růže stala nejvýznamnějším symbolem tohoto svátku. Chceme-li pochopit smysl, který stojí za prostou růži, musíme se vrátit do starověku, kde to vše začalo.

JAK SE RŮŽE STALY SYMBOLEM SVATÉHO VALENTÝNA

Starověké Řecko - Afrodita, tvůrce růží.

Nejstarší zmínka pochází ze starověkého Řecka, kde byly růže popsány jako synonymum krásy a lásky. Podle řecké mytologie, bohyně lásky Afrodita, stvořila první růži, když její milenec Adónis byl smrtelně zraněn, jeho krev a slzy se smíchaly a jak padaly na sebe, vytvořily se červené růže. Když se syn Afrodity Erós ženil, říkalo se, že růže rozkvetly po celé zemi.

Starověký Řím – Růže, symbol tajných spolků.

Stejně jako Řekové, starověcí Římané také spojovali růže s jejich bohyní lásky, Venuší. Římský bůh Zephyrus se dokonce přeměnil v růži proto, aby svedl Flóru, bohyni květin. Růže měla symbolický význam pro Římany v každodenním životě. S planou růží umístěnou přede dveřmi domu se domnívali, že uvnitř domu probíhaly důvěrné jednání a sešlost tajných spolků.

ruze-divineflowers.jpg

Starověký Egypt - Kleopatřin nástroj svádění.

Ve starověkém egyptském bájesloví byla Isis, bohyně života a kouzel, silně spojena s růžemi, které symbolizovaly lásku a vášeň. Je známo, že Kleopatra pokrývala podlahu paláce tisíci okvětních lístků růží, aby svedla Marka Antonia. Prahla potom, aby si ji spojil s okouzlující vůni růží a přemýšlel o ní pokaždé, když by spatřil, byť jen jedinou.

Náboženství - Vishnu vytvořil Lakshmi z růží.

Růže jsou již tisíce let součástí náboženských příběhů, téměř vždy jako synonymum krásy a lásky. Podle hinduistické legendy bůh Vishnu věřil, že růže jsou nejkrásnější ze všech květin a říká se, že vytvořil svou nevěstu Lakshmi z lístků růží.

Jazyk květin - červené růže, výraz vášně, krásy a romantické lásky.

Po tisíce let se praví, že každá květina vyjadřuje určitý význam, přičemž první význam květinám určili samotní Peršané. Červená růže vyjadřovala vášeň, krásu a lásku. Jazyk květin se stal populární ve velké části Evropy v 18. století, zejména ve viktoriánské Anglii, kde se veřejný projev náklonnosti považoval za nevhodný. Milovníci tak používali květiny, aby prostřednictvím květin posílali milostné zprávy, které nemohli nahlas vyslovit.

Obliba růží neustále roste, a to tak, že je dnes téměř nemožné si představit oslavu lásky bez nich.

Pokud stále přemýšlíte, čím obdarovat svou drahou polovičku na sv. Valentýna, není lepším dárkem, než symbolem lásky – RŮŽI.